Sun 4th Feb 2024 – The Midland Border Terrier Club Open Show
Judge: Lesley Armstrong-Rodgers (Atron/Scottsway)
Winners
Best In Show: Picer Mirabel Ostler
Reserve Best In Show: Dassett Igglepiggle JW
Best Opposite Sex: Dassett Igglepiggle JW
Best Dog: Dassett Igglepiggle JW
Reserve Best Dog: Fisherbloom Dont Stop Me Now At Louajak
Best Puppy – Dog: Mysulan Byards Legend
Best Bitch: Picer Mirabel Ostler
Reserve Best Bitch: Olliesorchids Vintage Fizz
Best Puppy – Bitch: Ragatam Daydreamer
Best Puppy: Mysulan Byards Legend
Best Veteran: Totherend Tickety Blue
Results
Minor Puppy – Dog
Entries: 3 Absentees: 2
1st – Ragatam Master Dreamer (Miss T J Peacock)
Puppy – Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st – Mysulan Byards Legend (Mrs S J Baxter)
2nd – Cedarhill Make A Wish For Roxellia (Mrs C M & Mr M D Peffers)
Junior – Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st – Ravenside Play The Game Kersfell JW (Mrs M Sneddon)
2nd – Jordith Roll Up And Shine (Mrs L.M.I & Mr A.M. Jordan-Smith)
Novice – Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1st – Howthwaite Godfrey To Otterbuck (Mrs V Swallow)
Graduate – Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1st – Goxfell Gotcha (Mrs J Stamp & Mr D Joyce)
Post Graduate – Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st – Goxfell Gotcha (Mrs J Stamp & Mr D Joyce)
Limit – Dog
Entries: 3 Absentees: 2
1st – Fisherbloom Dont Stop Me Now At Louajak (Miss C Gwilliam)
Open – Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st – Dassett Igglepiggle JW (Mrs S Spafford)
2nd – Gameway Macaroon (Mrs J S Truss)
3rd – Cedarhill Melt In The Mouth (Mrs C Dean)
Minor Puppy – Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st – Ragatam Daydreamer (Miss T J Peacock)
Puppy – Bitch
Entries: 5 Absentees: 1
1st – Wreakevalley Flighty Miss (Mr P and Mrs K Oakman)
2nd – Raedwulf Moonshine At Tarkaswell (Mrs C E Sansom)
3rd – Raedwulf Moonbeam (Mrs J & Mr D Lings)
Res – Morley’s Miss Zeva (Miss A Dawson)
Junior – Bitch
Entries: 6 Absentees: 3
1st – Raedwulf Moonshine At Tarkaswell (Mrs C E Sansom)
2nd – Rundlebeck Mill On The Floss (Mr B & Mrs C Manchester)
3rd – Border Force Bishop (Mrs C Denham-Horton)
Novice – Bitch
Entries: 8 Absentees: 2
1st – Wreakevalley Flighty Miss (Mr P and Mrs K Oakman)
2nd – Otterbuck Chicago (Mrs V Swallow)
3rd – Daeargi Heatwave (Miss R Bevan)
Res – Raedwulf Moonbeam (Mrs J & Mr D Lings)
Graduate – Bitch
Entries: 6 Absentees: 2
1st – Stars Aligned With Alcumlow (Miss E Evans & Miss R Barber)
2nd – Howthwaite Gertrude (Mr P Oakman)
3rd – Raedwulf Moonshine At Tarkaswell (Mrs C E Sansom)
Res – Fevstone Rosie Posie (Ms M Masefield)
Post Graduate – Bitch
Entries: 7 Absentees: 3
1st – Olliesorchids Vintage Fizz (Mr R & Mrs D Symons)
2nd – Alcumlow Monet’s Garden (Mr P, Mrs B & Miss R Barber)
3rd – Emblehope One Wish For Cedarhill (Mrs C Dean)
Res – Ragatam Isla At Louajak (Miss C Gwilliam)
Limit – Bitch
Entries: 6 Absentees: 3
1st – Picer Mirabel Ostler (Mr G & Mrs S Pickering)
2nd – Totherend Honeybee (Mr R G & Mrs E A Wright)
3rd – Ragatam Brodie JW (Miss T J Peacock)
Open – Bitch
Entries: 7 Absentees: 3
1st – Dassett Upsy Daisy JW (Mrs S Spafford)
2nd – Totherend Myrna Loy (Mr R G & Mrs E A Wright)
3rd – Tarkaswell Sea The Stars (Mrs C E Sansom)
Res – Mysulan Rhapsody In Blue (Mrs S J Baxter)
Veteran – Dog or Bitch
Entries: 3 Absentees: 1
1st – Totherend Tickety Blue (Mr R G & Mrs E A Wright)
2nd – Mysulan Going Solo JW (Mrs S J Baxter)
Special Challenge – Dog or Bitch
Entries: 4 Absentees: 1
1st – Howthwaite Gertrude (Mr P Oakman)
2nd – Prince Rainbow Blue (Miss R Bevan)
3rd – Fevstone Rosie Posie (Ms M Masefield)
Brace
Entries: 1 Absentees: 0
1st – Cwilliam